AZ ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉG ÉS AZ ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELEM

Az önálló tevékenység és az önálló tevékenységből származó jövedelem A kezdő hálózatépítő számára homályos ez a fogalom, ezért nem árt ha előbb tájékozódik róla, ki tartozik ebbe a fogalomkörbe és milyen adózási kötelezettségekkel jár. Kizárólag 16% SZJA kötelezettséget von maga után, vagy egyéb járulékok megfizetésével is kalkulálnia kell?


Sajnos nagyon sok az olyan MLM üzletekkel foglalkozó blog, weblap, amelyeket hálózatépítő magánszemélyek, vállalkozások készítenek, de ők nyilvánvalóan nem adózási szakemberek. Az MLM-ben csalódott személyek tévedéseiket utólag szinte kivétel nélkül szándékosnak ítélik. Ugyanazokat a hálózatépítőket, weboldalakat, amelyeket előtte istenítettek, csalóknak kiáltják ki és nyíltan beszélnek arról, hogy a "sikeres MLM guruk" állandóan csúsztatnak, féligazságokat mondanak, fontos információkat hallgatnak el.

El kell ismerni, nem alaptalanul teszik ezt. Látni kell, hogy ezeknek a "marketing oldalaknak" nem az a célja, rendeltetése, hogy az igazságot feltárják, hanem éppen ellenkezőleg, elhitessék az olvasóval, hogy a reklámozott MLM üzletbe való belépéshez elegendő egy gyors érzelmi döntés. Az összes grafika (nyilak, regisztrációs gombok), képek, szövegkiemelések, videók, mind-mind ezt a célt szolgálják. Hiába van rajtuk az MLM jövedelem adózásával kapcsolatos ismertető rész, az is lehet félrevezető, "altató szöveg", féligazság.

Ebben a cikkünkben a Google találati listáján előkelő helyen szereplő, gyakran látogatott MLM weblap "altató mondatait" veszi górcső alá. Az idézett mondatok hatására az olvasóban az a téves képzet, érzés támad, hogy magánszemélyként ráér még az adózási kérdésekre később koncentrálni.

"A Multi-level társaság ügynökeként, tanácsadójaként magánszemély, egyéni vállalkozó és más társaság is közreműködhet, mely esetekben más eltérő adózási szabályok vonatkoznak az adózókra."

"Abban az esetben, ha az ügynök magánszemély, akkor az új ügyfelek beszervezése fejében kapott ügynöki jutalék a magánszemély önálló tevékenységéből származó bevételnek minősül."


Mi is ezekkel a mondatokkal a probléma? Látszólag semmi, valójában nagyon is sok. Ugyanis a weblap felépítése, a szövegkörnyezet olyan, hogy a nem adózási szakember olvasó átsiklik a lényegen, fel sem fogja, mit is jelentenek ezek az idézetek a gyakorlatban.

Ugyanis az idézett cikkben a jelzett mondatok előtt az SZJA fizetési kötelezettségek sokféleségével foglalkoznak, jellemzően nem az MLM üzletből kifolyólag, ez az altató szakasz. Ezáltal az olvasóban az a kép, érzet alakul ki, hogy majd az SZJA éves bevallásában utólag bőven lesz idő lerendeznie az adózási kérdést. Tévesen azt képzeli, hogy addig nem is kell foglalkoznia a problémával, amíg nem képződik jövedelme, majd csak akkor szükséges elmélyednie a hogyanban, ha már keletkezett bevallható jövedelme.

Pontosan ezt a lelki állapotot kívánta elérni a weblap készítője, hiszen számtalan MLM üzletet kínál, a gyanútlan olvasó pedig már bátran szemezget a kínálatában.


Miért esik az olvasó ebbe a csapdába? Mert az idézett mondatok után a weblap készítője azonnal az MLM cégek adózási kötelezettségeivel foglalkozik. Szakszerűen leírja, milyen TB kötelezettségei keletkeznek egy ilyen vállalkozásnak, stb. Pedig az már nem releváns információ az olvasónak, szükségtelen. Neki azt kell tudnia, hogy neki magánszemélyként mit jelent az "önálló jövedelem", amiről persze egy szó sem esik, pedig éppen ez a lényeg. Ugyanis tény, hogy a hálózatépítéssel próbálkozók 98%-a magánszemély, azaz nem MLM cég, hanem annak az ügynöke, reklámozója, ajánlója, stb., mindegy minek nevezzük.

Az mlmadozas.hu éppen ezért definiálja ezt a fogalmat, hogy az olvasó megértse, az "mlm sérültek" népes tábora, miért állítja azt, hogy a hálózatépítők jelentős hányada tudatosan elhallgatja a fontos információkat. Persze mindannyian ügyelnek arra, hogy ez utólag csak nagyon nehezen legyen bizonyítható. Ezért nyilvánvaló, hogy az általunk vizsgált "altató weblap" készítője is hivatkozhat arra, hogy ő korrekten megírta az igazat, nem az ő hibája, hogy az olvasó nem értette a leírtakat. Ugye milyen alattomos és ügyes?


Az önálló tevékenység és az önálló tevékenységből származó jövedelem a NAV iránymutatása szerint:


A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban:

Szja tv.) szerint „önálló tevékenység” minden olyan bevételt eredményező
tevékenység, amely nem tartozik a „nem önálló tevékenységek” körébe.
Önálló tevékenység többek között az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági
őstermelő, a bérbeadó, a választott könyvvizsgáló tevékenysége. Önálló
tevékenységnek minősül az európai parlamenti, az országgyűlési és a helyi
önkormányzati képviselők tevékenysége is.

Önálló tevékenységből származó jövedelem különösen

– a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységből származó jövedelem, a felhasználói szerződés alapján megszerzett jövedelem,
– a választott könyvvizsgálói tevékenységből származó jövedelem,
– az európai parlamenti, az országgyűlési, a helyi önkormányzati képviselő tevékenységgel összefüggésben kapott jövedelem,
– az egyéni vállalkozó vállalkozói kivétből származó jövedelme,
– az átalányadózást választó egyéni vállalkozó átalányban megállapított
jövedelme,
– a mezőgazdasági őstermelő jövedelme, beleértve a kistermelői bevételből
átalányban megállapított jövedelmet is,
– az ingó vagyontárgy bérbeadásából származó jövedelem
– a termőföldnek nem minősülő ingatlan bérbeadásából származó jövedelem,
– a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységből származó jövedelem,
– a lábon álló termésnek a föld tulajdonosváltozása nélkül történő
értékesítéséből származó jövedelem,
– az ingatlan- és az ingó vagyontárgyak átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás gazdasági tevékenység keretében történik.

Az önálló tevékenységből származó jövedelem adózása

Az önálló tevékenységből származó jövedelmet a megszerzett bevételből a Szja tv. általános szabályai, vagy az adott (pl. az egyéni vállalkozói, őstermelői,bérbeadói) tevékenységre meghatározott külön szabályok szerint kell megállapítani. Az egyéni vállalkozókra, a mezőgazdasági őstermelőkre, továbbá az ingatlan bérbeadási és egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytató magánszemélyekre vonatkozó jövedelemszámítási és adózási szabályokat külön információs füzetek ismertetik.
Az önálló tevékenységből származó jövedelmet – a vállalkozói adóalap
kivételével - az összevont adóalapba kell beszámítani. Az összevont adóalapba tartozik még a nem önálló tevékenységből (pl. a munkaviszonyból) származó jövedelem és az egyéb jövedelem.
A személyi jövedelemadó (és az eho) alapjaként a jövedelem 78 százaléka
vehető figyelembe, ha a magánszemélyt terhelő eho költségként nem számolható el, vagy azt nem térítik meg a magánszemély számára. Az önálló
tevékenységgel összefüggésben a magánszemély által megfizetett eho
költségként elszámolható. Ezért - az ingatlan- és az ingó vagyontárgyak
gazdasági tevékenység keretében történő értékesítését kivéve - az önálló
tevékenységből származó jövedelem megállapítása során nem alkalmazható az
úgynevezett 78 százalékos szabály.
Az ingatlan- és az ingó vagyontárgyak gazdasági tevékenység keretében történő értékesítése esetén a jövedelmet nem az önálló tevékenységre, hanem az ingatlan- és az ingó vagyontárgyak átruházására vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Ezek a szabályok nem teszik lehetővé a magánszemélyt terhelő eho elszámolását. Az ilyen tevékenységet folytató magánszemélyek tehát a számított jövedelmük 78 százaléka után fizethetik a személyi jövedelemadót és az ehot.
Az összevont adóalap után fizetendő adó mértéke változatlanul 16 százalék.

A NAV teljes iránymutatása letölthető itt. Azonban az idézett fenti szövegrész egy átlagember számára (önnek, mint olvasónak is) értelmezhetetlen, ezért nem annak van jelentősége, hogy pontosan megértse mit is olvasott, hanem arra van szükség, hogy észrevegye, a felsorolás nem tartalmazza az MLM üzleteket.

Valójában az önálló tevékenység egy tág fogalom, ahhoz hogy definiálni tudjuk, a magánszemély MLM-ben építésben elvégzett munkája milyen adófizetési kötelezettséggel jár, szűkíteni kell a fogalmat.

Az önálló jövedelem lehet eseti, egyszeri, rendszeres és üzletszerű. Azt kell eldönteni, hogy a hálózatépítő tevékenységére mi illik a felsoroltak közül. Nyilvánvalónak látszik, hogy ha valaki MLM hálózatba regisztrál, akkor az üzletszerű tevékenységet végez, mivel pénzt próbál keresni. Ebből a tényből kell levonni a következtetéseket és a hálózatépítő személy egyedi jellemzőiből. TGYÁS-en van GYED-en van, GYES-en van, rokkant nyugdíjas, rokkant ellátásban részesülő, rehabilitációs járadékos, rehabilitációs ellátásban részesül, munkanélküli, tanuló, kettős állampolgár, egyéni vállalkozó, főállású társas vállalkozó, mellékállású társas vállalkozó, stb.

A fenti szempontrendszer mellett egyéb kapcsolódó törvények vizsgálatával jutunk közelebb az igazsághoz.

Nem elhanyagolható tény, hogy az ügynöki, tanácsadói tevékenység az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. tv. 6.§-a alapján gazdasági tevékenységnek minősül, ha azt valaki rendszeresen és/vagy üzletszerűen végzi. A magánszemély e tevékenységével kapcsolatban áfa alanyává válik, így tevékenységét adószám birtokában gyakorolhatja és a bevételről számlát kell kiállítania.

Ez világosan fogalmazva azt jelenti, hogy vállalkozóvá kell válnia annak a személynek, aki hálózatépítéssel kíván foglalkozni. Ha nem teszi, mulasztási bírsággal sújtható, kivéve, ha az MLM cég alkalmazottja.

De ezzel még koránt sincs vége, hiszen így azonnal az is kérdésessé válik, hogy pusztán egy MLM üzletbe történt meggondolatlan, érzelmi alapon végrehajtott regisztráció milyen jogkövetkezményeket von maga után, hiszen az MLM építése elvileg azonnal megkezdhető. A problémakör bonyolult, ugyanis vannak akik csak a vásárlási kedvezmények miatt regisztrálnak, vajon őket is büntetheti a NAV? Lásd erről a problémakörrel foglalkozó cikket és kiadványokat. A webáruház tanulmányaira 100% pénzvisszatérítési garanciát nyújt a kiadó. Kattintson ide.

A cikk folytatódik, azonban ez a tartalom csak a bejelentkezett olvasóink részére elérhető!

Regisztráljon itt:

Ha már regisztrált, jelentkezzen be a cikkek olvasásához, köszönjük!



Apa-fia viccek

Lehet valaki megértő, bölcs és okos, de ha nem tud játszópajtása lenni gyermekének, a felnövő fiú menthetetlenül eltávolodik a papájától. Az igazi élethosszig tartó apa-fiú kapcsolat a humoron alapszik.

Férj viccek

A férfiak az önirónia mesterei. Nem véletlen, hogy a jól sikerült vállalati bulik irigyelt sztárjai az erősebb nem képviselői. Melyik az a férfi, aki ne álmodozott volna a hantaboy magatartásból adódó népszerűségről? Tény, hogy a házasságnak is jót tesz, ha a férj néhány bókon kívül is tud örömteli pillanatokat okozni szerelmének.

Állatviccek

Háziállataink viselkedése sokszor megnevettet. Hasunkat csapkodjuk a vicces természetfilmeken, mivel az állatok az emberi tulajdonságok legjobb megtestesítői. Az állatviccek évezredes hagyományokkal rendelkeznek.

Egyház-vallás viccek

A vallásos emberek savanyúak, a legtöbb citromba harapott. Vajon igaz ez az állítás? Koránt sem. Sok vicc érthetetlen minimális bibliaismeret nélkül, mégis könyvtárakat lehetne megtölteni a jobbnál jobb egyházi viccekkel. A szójátékok szellemessége a világi viccírókat is megihlette.


Vállalkozóknak

Oktató csomag

  • AJÁNDÉK!

    Hitelcsapdába esett emberek jogorvoslati lehetőségei 2013
  • 12 hónapos MLMadózás tagság
  • MLM ABC bevezető tankönyv
  • MLM adózás jogszabályi környezete 2012-2013
Kinyit / Összecsuk

Aktuális cikkek

Gyik

Itt olvashatóak az oldallal és a témával kapcsolatos leggyakoribb kérdések és az ezekre adott válaszok!

Hasznos linkek

Fontos jogszabályok

FIGYELMEZTETÉS!

A jogszabályok folyamatosan változnak, ezért bármilyen nem hivatalos állami oldalon eltárolt törvényszöveg hitelessége megkérdőjelezhető.

Kattintson ide:

és használja a 100%-ban megbízható forrást.


Fontos jogszabályok:


  • KATA és KIVA 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról
  • Art. 2003. évi . XCII. törvény
  • Áfa 2007. évi CXXVII. törvény
Kinyit / Összecsuk