MUNKÁBA JÁRÁS KÖLTSÉGTÉRÍTÉSE
Ez az a rendelet, amiről elmondhatjuk, hogy létezik, de a vállalkozók nagy száma és az ellenőrző hatóságok is úgy kezelik, mint ha nem is létezne.
39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről.
A rendelet értelmezéséhez először is tisztázzuk az alapfogalmakat.
A helyi járatok egy helységben közlekednek, a közigazgatási határon belül, ezek jellemzően a városi közlekedések járatai. A helyközi járatok ezzel szemben két vagy több település között járnak, tehát elhagyják a települések közigazgatási határait.
Mi számít e törvény szerint munkába járásnak?
A közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő helyközi (távolsági) utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel megvalósuló napi munkába járás és hazautazás.
Ez világos, valaki falun lakik és onnan jár be dolgozni a városba, vagy fordítva.
Munkába járás továbbá az is, amikor a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét – annak földrajzi elhelyezkedése miatt – sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni;
Tehát ha valaki ugyanazon településen lakik és dolgozik, de a munkahelyére nem tud közösségi közlekedéssel eljutni, akkor is a törvény szerint „munkába járás” költségeit viseli.
Napi munkába járás fogalma:
- a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazás.
Hazautazás fogalma:
- a tartózkodási helyről – a munkavégzés rendjétől függően – legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás.
Lakóhely fogalma:
- annak a Magyar Köztársaság, vagy az Európai Gazdasági Térség állama (a továbbiakban: EGT-állam) területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló él, illetve amelyben életvitelszerűen lakik; (itt a lényeg az életvitelszerűen)
Tartózkodási hely fogalma:
- annak a Magyar Köztársaság vagy az EGT-állam területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – munkavégzési célból ideiglenesen tartózkodik;
Munkavállaló fogalma:
- a magyar állampolgár és az EGT-állam polgára;
Hosszú várakozás fogalma:
- az az időtartam, amely a munkavállaló személyi, családi vagy egyéb körülményeire tekintettel aránytalanul hosszú, és amely az út megtételéhez szükséges időt meghaladja.
A fogalmak tisztázása szükséges volt az alábbi jogszabály lényegének megértéséhez:
3. § (1) A munkáltató megtéríti a munkavállaló munkába járását szolgáló teljes árú, valamint a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló kormányrendelet szerinti utazási kedvezménnyel megváltott, illetve az üzletpolitikai kedvezménnyel csökkentett árú bérlet vagy menetjegy árának (2)-(3) bekezdésben foglalt mértékét, amennyiben a munkavállaló
a) belföldi vagy határon átmenő országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályán,
b) helyközi (távolsági) autóbuszjáraton,
c) elővárosi buszon, HÉV-en,
d) menetrend szerint közlekedő hajón, kompon, vagy réven
utazik a munkavégzés helyére, továbbá, ha hazautazás céljából légi közlekedési járművet vesz igénybe.
(2) A munkáltató által fizetett napi munkába járással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-a.
(3) A munkáltató által fizetett hazautazással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-a, legfeljebb havonta
a) 2010-ben 30 000 forint,
b) 2011-től minden évben az előző évben irányadó összegnek a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző évre megállapított és közzétett éves átlagos fogyasztói árnövekedés mértékével növelt összege.
(4) A hazautazással kapcsolatos költségtérítés e rendeletben meghatározott felső korlátjának a tárgyévre vonatkozó mértékét a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter 2011-től kezdődően minden év január 25-ig hivatalos lapjában közzéteszi. http://www.ksh.hu/
4. § A munkavállaló részére a személyi jövedelemadóról szóló törvényben munkába járás költségtérítése címén a jövedelem kiszámításakor figyelembe nem veendő – a 3. §-ban nem említett – térítés akkor jár, ha
a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;
b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;
c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását az Mt. 139. § (2) bekezdésében felsorolt közeli hozzátartozója biztosítja.
5. § A munkáltató a 4. § c) pontjában említett munkavállaló esetében a közigazgatási határon belül történő munkába járást is e rendelet szerinti munkába járásnak minősítheti.
A munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.
Gépkocsival való munkába járást, és az adómentességet az Szja tv. 25.§-a szabályozza:
A nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a bevételt, amelyet – figyelemmel a (3)-(4) bekezdés rendelkezéseire is – a munkáltatótól a munkába járásról szóló kormányrendelet szerinti munkába járás esetén
a) az utazási bérlettel, az utazási jeggyel történő, az említett kormányrendelet által előírt elszámolás ellenében, legfeljebb a bérlet, a jegy árát meg nem haladó értékben (ideértve azt az esetet is, ha a juttatás a munkáltató nevére szóló számla ellenében történő térítés formájában valósul meg), vagy
b) költségtérítés címén (ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is)
ba) a munkában töltött napokra a munkahely és a lakó- vagy tartózkodási hely között és/vagy
bb) hazautazásra a munkahely és a lakóhely között
közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével kilométerenként 9 forint értékben kap a magánszemély.
(3) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott összeget meghaladó költségtérítés – ha a törvény másként nem rendelkezik – a magánszemély (1) bekezdés szerinti jövedelme.
(4) A magánszemély a munkahelye és a lakóhelye közötti útvonalra gépjárművel történő munkába járás címén költséget nem számolhat el.
A szerkesztő megjegyzése:
Érthetetlen sok vállalkozó magatartása, hiszen a munkaadó a munkavállaló személyi alapbérét a munkanélküliség sújtotta világban gyakorlatilag úgy határozhatja meg, ahogy akarja, a lényeg, hogy törvényt ne sértsen, azaz elérje a szakmásított minimálbért.
A fenti szabályozás alapján ki tudja kalkulálni a munkavállaló nettó bérét, így ezáltal jelentős járuléktehertől szabadulhat meg cégszinten, ráadásul még bírságtól sem kell tartania. Ez az a tipikus helyzet, amikor a vállalkozó „csak azért sem fizetek” alapon önmaga ellen dönt. Vicces, hogy a „fekete bérek” kifizetések trükkjeit ezek a „csakazértsem” vállalkozók állandóan keresik.
Az olvasónak azt tanácsolom, nézzen körül előfizetőként a honlapon, mert vállalkozóként éppen az ilyen hófehér lehetőségeket kell kihasználni. A spórolásra a veszteségesség határán táncoló vállalkozások gondoljanak, azok a vállalkozások, akik szeretnék dolgozóikat motiválni, itt a járulékmentes lehetőség, ezzel ugyanakkora költséggel dupla nettó bevételt generálnak a munkavállalónak.
A cikk folytatódik, azonban ez a tartalom csak a bejelentkezett olvasóink részére elérhető!
Regisztráljon itt:
Ha már regisztrált, jelentkezzen be a cikkek olvasásához, köszönjük!
Apa-fia viccek
Lehet valaki megértő, bölcs és okos, de ha nem tud játszópajtása lenni gyermekének, a felnövő fiú menthetetlenül eltávolodik a papájától. Az igazi élethosszig tartó apa-fiú kapcsolat a humoron alapszik.
Férj viccek
A férfiak az önirónia mesterei. Nem véletlen, hogy a jól sikerült vállalati bulik irigyelt sztárjai az erősebb nem képviselői. Melyik az a férfi, aki ne álmodozott volna a hantaboy magatartásból adódó népszerűségről? Tény, hogy a házasságnak is jót tesz, ha a férj néhány bókon kívül is tud örömteli pillanatokat okozni szerelmének.
Állatviccek
Háziállataink viselkedése sokszor megnevettet. Hasunkat csapkodjuk a vicces természetfilmeken, mivel az állatok az emberi tulajdonságok legjobb megtestesítői. Az állatviccek évezredes hagyományokkal rendelkeznek.
Egyház-vallás viccek
A vallásos emberek savanyúak, a legtöbb citromba harapott. Vajon igaz ez az állítás? Koránt sem. Sok vicc érthetetlen minimális bibliaismeret nélkül, mégis könyvtárakat lehetne megtölteni a jobbnál jobb egyházi viccekkel. A szójátékok szellemessége a világi viccírókat is megihlette.